HOBİ LİFE | HOBİ BAHÇELERİ
  0 (312) 911 10 20

HOBİ LİFE SIKÇA SORULAN SORULAR

Hobi Life ailesi olarak en sık almış olduğumuz soruları cevaplayarak, siz değerli müşterilerimiz için derledik.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Sağlıklı ve Huzurlu Bir Yaşam!

HOBİ BAHÇESİ NEDİR?

Hobi bahçesi son yıllarda popülerliğini arttıran bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Hobi bahçesi ile çok yüksek meblağ ödemeden, kendinize ait özel bir bahçeniz olabilir. Sağlıklı bir şekilde kendi bahçenizde sebze meyve üretebileceğiniz gibi, sevdiklerinizle keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Hobi bahçenizde eğer imar durumu müsait ise kendi hobi evinizi yapabilirsiniz. İmara açık olmayan bölgelerde de ahşap ya da prefabrik yapılar yapılabilmektedir.

HOBİ BAHÇESİ ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

2014 Toprak Koruma Kanuna göre Tarla Vasfındaki Arazilerin bölünmesi yasağı getirilmiştir. Bu sebeple En Güvenilir yol Uygun Fiyatlarla Kooperatif Usulü Bahçe Sahibi Olmaktır.  5000lik İmar Çalışmalarının olduğu bölgelerde Tapulu Hobi Bahçeleri adı altında SATIŞLAR YAPILMAKTADIR. 5000Lik Nazım İmar çalışmasının olduğu yerlerde kısa zaman içerisinde 1/1000lik imarın da geçeceğini düşünürsek, yine kısa zaman içerisinde hisseniz üzerinden %40 Terk gerçekleşecektir. Haliyle Bahçe Vasfını kaybedecektir. Şayet Hobi Bahçesi Amacı ile yer alacaksanız öncelikli dikkat etmeniz gereken hususlar bunlardır.

HOBİ BAHÇELERİNİZ KAÇ M2? OLMASI GEREKEN M2 NEDİR?

Bu zamana kadar yapmış olduğumuz tüm projelerimizi 500m2 üzerinden yapmış bulunmaktayız. Bundan sonraki tüm proje alanlarımız da aynı şekilde olacaktır. Bunun en büyük sebebi ise Bahçe yerleşimlerinin rahat ve ferah oturmasından kaynaklıdır. Kısaca açıklamak gerekirse;
- Bahçenize 40m2’lik bir yapı koyduğunuzda, sağ ve sol alanlarını da ölü bölge olarak düşündüğünüzde 60-70m2lik alan kaybınız olacaktır.
- Bahçenize ortalama 10 ağaç diktiğinizi farz edelim. Bu ağaçları 5x4 metre aralıkla dikmeniz gerekmektedir. Bu şekilde de ortalama 200 metrelik bir alan harcamaktasınız.
- Mangal Çardak vs. gibi sosyal alanlarınız için 50m2 yer gerekmektedir.
Tarımsal Faaliyetleriniz için ise minimum 100m2 alan ayırmanız gerektiğini düşünürsek 500m2’lik bir yer hobi bahçesi için ideal bir alandır.

ALMIŞ OLDUĞUM BAHÇEDE SUNDUĞUNUZ KOLAYLIKLAR VE HİZMETLER NELEDİR?

Projelerimizde birçok hizmetle biz uğraşıyor, sizlere sadece keyfini çıkartmayı bırakıyoruz. Her Bahçenin Elektrik Hattını, Su Hattını, İç ve Dış tel örgülerini, Fosseptik çukurlarını bizzat yapıyor, bu şekilde teslim ediyoruz. Bu Saydığımız Hizmetlerimiz için EKSTRA ücret toplayan diğer kuruluşlar olduğunu hep birlikte duyuyor, biliyoruz. Vaktiniz olmadığı durumlarda bahçenizle ilgili tüm yapılarla ilgili de ayrıca destek vermekteyiz ( Ev, Peyzaj vs.) Türkiye Hobi Bahçeleri adıyla Yapmış Olduğumuz Projelerimizde bu hizmetler için de ekstra ücret talep etmiyoruz. Ayrıca Satış sonrası TAM DESTEK vermeye devam ederek yüzlerce Mutlu Aile kazanıyor, her geçen gün Portföy sayımızı çoğaltıyoruz.

HOBİ BAHÇELERİ NASIL BİR MEVKİDE OLMALIDIR?

Öncelikle Şehir Gürültüsünden ve Stresinden Uzak Olmak amacıyla almış olduğumuz bu yerlerin mevkileri çok önemli bir durum teşkil etmektedir. Özellikle İşlek Asfalt Kenarlarında Hobi Bahçeleri tercih etmemeliyiz. Bunun yanında da çok uzak bölgeler de seçmemeliyiz. Merkeze, markete, olası ihtiyaçlara da çok uzak kalmamakta fayda vardır. Mevki seçiminde bir diğer büyük etken bitkilerin ihtiyaçlarıdır. Vadi diplerinde soğuk zararı tepelerde ise rüzgâr zararı ön plana çıkmaktadır, en iyi mevki bu iki etkeni dengeleyen yamaçlardır. Yamaçlar bitkiler için iyi olduğu kadar manzara açısından da değerlidir. Yamaçlarda esen hafif rüzgârlar ortamı serinletirken, sineklerin sizi rahatsız etmesini engelleyecektir. Bahçe yeri için bir diğer önemli konu yakınlardaki derelerden taşkınların olup olmamasıdır. Sel zararı sık sık oluyorsa mevki yeniden değerlendirilmeli dere yatakları ve taşkın bölgelerden uzak durulmalıdır.